Zastosowanie żarówek osadowych

Niskociśnieniową lampę sodową wprowadzono po raz pierwszy do życia w 1920 r. Lampę tę wyposażono w specjalny rodzaj szkła, który wyróżniał się odpornością na korozyjne działanie oparów sodu. Poza tym ten rodzaj lampy działał pod ciśnieniem oraz tworzył monochromatyczne widmo światła.

Warto zaznaczyć, że wytwarzane w wewnątrz lampy żółte światło mogło być stosowane tylko do tych przestrzeni, które nie wymagało widzenie oraz rozróżnianie kolorów. Oczywiście niskociśnieniowa lampa sodowa z czasem została ulepszona.

Gdzie jest stosowana żarówka sodowa?

Żarówki osadowe https://hurtownia-swiatla.pl/lampy-sodowe to rodzaj lamp wyładowczych, w których głównym źródłem światła jest jarznik.

Jarznik ten zawiera sód, rtęć oraz gaz pomocniczy. Żarówki te zazwyczaj oddają światło o barwie pomarańczowej, żółtej lub złocisto-żółtej.

Ten rodzaj oświetlenia znalazł zastosowanie przede wszystkim w systemach, które wymagają źródeł oświetlenia o wysokiej skuteczności świetlnej oraz długiej żywotności. Zatem lampy sodowe idealnie sprawdzą się w oświetleniu zewnętrznym i wewnętrznym.

Czy lampy sodowe są jeszcze obecnie wykorzystywane?

Nie ulega wątpliwości, że lampy sodowe są coraz mniej wykorzystywane w działalności ludzkiej czy w naszych domach. Oczywiście parametry techniczne lamp sodowych przez wiele lat były cenione, to jednak ich przyszłość jest niepewna.

Współcześnie dominuję nowoczesna technologia LED, która posiada wiele zalet. Poza tym coraz mniej firm produkuję już lamy oraz żarówki sodowe.

Oczywiście wiele sklepów i hurtowni sprzedaje tego typu lampy, aczkolwiek lamy ledowe dają wiele nowych możliwości.