Dlaczego warto postawić na żarówki LED?

Oświetlenie żarówkami LED ma ponad stu letnią historię, mimo tego na polskim rynku żarówki te pojawiły się dopiero w pierwszej dekadzie XXI wieku. Od tamtej pory jednak zagościły one na dobre w naszych domach, biurach czy nawet w przestrzeni publicznej. Okazuje się, że zyskały sobie one popularność nie bez przyczyny. Dlaczego warto więc postawić na żarówki LED?

Najważniejsza efektywność energetyczna

Podstawową zaletą, która jednocześnie przekonuje tysiące osób do wybrania żarówek LED jest ich energooszczędność. Przy ich wykorzystaniu, straty prądu, które powstają podczas przetwarzania go w światło są niewielkie, a w efekcie można zużyć nawet do 90% mniej energii. Co więcej, intensywność oświetlenia pozostaje bez zmian. Jak łatwo można się domyślić, przekłada się to na oszczędności finansowe, ze szczególnym wskazaniem na pomieszczenia, w których światło musi być zapalone praktycznie bez przerwy. Żarówki LED mają też ogromną przewagę nad energooszczędnymi świetlówkami- one, by osiągnąć pełną moc świecenia, muszą się odpowiednio rozgrzać, a tym samym zużyć dodatkową energię.

Długa żywotność

Tradycyjna żarówka może świecić jedynie przez około 1000 godzin. Nie jest to imponujący wynik w porównaniu z żarówkami LED, których żywotność wynosi około 50 000 godzin, a zdarzyć się może, że nawet więcej przy zachowaniu takiej samej intensywności strumienia świetlnego. Łatwo można więc przeliczyć, że jednak wymiana żarówki LED przypada na kilkanaście wymian żarówki żarowej. Robi to znaczną różnicę, która na pewno w dłuższej perspektywie czasu odciąży na budżet domowy. Co więcej, żarówki LED nie przestają nagle świecić, a powoli tracą jasność, więc z łatwością zauważymy kiedy przyjdzie czas na ich wymianę.